Sural Çiftliği' ne Yakın Gezilecek Yerler

1-Ayvalık


Geçmişte Kydonia ismi ile bilinen ve köklü bir geçmişi olan Ayvalık’ın, milattan önce 330’lü yıllara kadar inen geçmişi, Bizans ve Roma uygarlıklarının sona ermesinin ardından 15. yy. ortalarında Osmanlı İmparatorluğu egemenliğini yaşamış. Ayvalık I. Dünya Savaşı'nın ardından İzmir'in işgal edilmesi ile beraber 29 Mayıs 1919'da Yunan hükmüne girmiş ve işgal edilmesinin akabinde Anadolu'daki ilk kurşun olayı 172. Alay Komutanlığı'nda görev yapan Yarbay Ali Çetinkaya tarafından ateşlenmiş. Bu işgal 15 Eylül 1922'ye kadar devam etmiş ve 24 Temmuz 1923'de imzalanmış olan Lozan Antlaşması'nda dile getirilen Türkiye-Yunanistan Nüfus Değişimi gereğince, Makedonya, Girit ve Midilli Adası'ndaki Türkler ilçeye yerleşmiş.

Ayvalık hakkında, kültür çeşitliliğinin yanında doğanın tüm güzellikleriyle bezenmiş, doğayla tarihin iç içe geçtiği, benzersiz güzellikte bir ilçe demek yanlış olmaz. Sanat yönünden de zengin bir çeşitliliğe sahip olan Ayvalık’ta, dini ve sivil mimarinin en özgün, en karakteristik örneklerini görmek mümkün. Büyük bir kısmı yıkılmış olmasına karşılık, ayakta kalmış olan Ayvalık Kliseleri, kentin tarihsel yapısına da katkıda bulunan eserler arasında yer alıyor.

Ayvalık, Küçükköy ve Altınova belediyelerine ek olarak 16 köye sahip. İlçe halkını Lozan Antlaşması gereğince Midilli Adası, Makedonya ve Girit bölgesinden gelmiş olan Türkler oluşturuyor. Kış aylarında geniş bir kasaba nüfusuna sahip olan beldede, yaz döneminde turizmin de etkisi ile birlikte nüfus oranı oldukça yükseliyor.

Ayvalık'ta turizm, ilçenin ekonomisinde önemli bir yere sahip. Turizm olanakları açısından zengin seçeneklerin bulunduğu ilçede Şeytan Sofrası başta olmak üzere pek çok doğal güzelliğin yanında, özellikle tarihi Rum evlerine dayanan kültür turizmi de oldukça gelişmiş durumda. Ayvalık'ın merkezine yaklaşık 8 km uzaklıktaki Sarımsaklı beldesi mavi bayrak ödüllü plajları nedeniyle tercih edilirken diğer bir Ayvalık beldesi olan Cunda Adası'nda ise deniz, doğa ve tarih iç içe.

Akdeniz şehir mimarisinin oluşturduğu eserler ve bu inşaların çevrelediği denize dik inen taş sokaklar, Ayvalık’ın benzersiz görüntüsüne en büyük katkıyı sağlayan detaylar.


Ayvalık’ta Gezip Görülmesi Gereken En Popüler Yerler:


1. Ayvalık Çarşısı & Tarihi Ayvalık Evleri

2. Cunda Adası

3. Şeytan Sofrası

4. Sarımsaklı Plajı

5. Ayazma Kilisesi


Kemal Paşa Mahallesinde yer alan Ayazma Kilisesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından. Faneromeni Kilisesi kilisesi olarak da bilinen yerin adı “Kutsal Su” kelimesinden geliyormuş. Efsaneye küçük bir kız her gece rüyasında Meryem Ana’yı görür. Meryem Ana sürekli bir noktada durur ve oradaki kaynaktan çıkan sudan içer, küçük kıza da suyu işaret edermiş. Bu rüya kent meclisinde anlatıldıktan sonra küçük kızın rüyasında gördüğü bu yere gelinir ve yapılan kazı sonrasında topraktan su fışkırır. Buraya bir kilise yapılır ve bu olay nedeniyle kiliseye bu isim verilir. Neo Klasik üslupla 1890 yılında yapılan kilisenin inşasında bölgede has malzeme olan sarımsak taşı kullanılmış. Tarih boyunca bir dönem zeytinyağı fabrikası olarak kullanılan bu yapıya dönem dönem eklemeler de yapılmış. Günümüzde ise müze haline getirilmek için kamulaştırılmış.


6. Saatli Camii (Agios Yannis Kilisesi)

7. Taksiyarhis Anıt Müzesi

8. Badavut Sahili

9. Çınarlı Camii (Alibey Cami)

10. Küçükköy (Yeniçarohori)

11. Güler Pastanesi

12. İmren Pastanesi

13. Hamidiye Camii
2-Cunda Adası


Balıkesir’ in Ayvalık ilçesine bağlı, irili ufaklı 22 kadar adanın en büyüğü ve yerleşime açık olan tek ada Cunda Adası’ dır. Türkiye’ nin Ege Denizi’ndeki dördüncü büyük adası olan Cunda’ nın bir diğer adı ‘’ Ali Bey Adası’’dır. Ada bu adı, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘’Yunanlıların teslim olun’’ emrine karşı gelerek, silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ dan alır. ‘’Cunda’’ kelimesi sanılanın aksine Yunanca değildir. Adanın Yunanca adı ‘’ kokulu ada’’ anlamına gelen ‘’Moshoni’’dir. Cunda ise yelkenli gemilerin yatay sereni için kullanılan ‘’Yund’’ sözcüğünün değişimiyle ortaya çıkmıştır.

Ayvalık’ın gözbebeği olan Cunda Adası, renkli kültürü, sarımsak taşı tarihi evleri, tarihi dokusunu oluşturan Taksiyarhis, Agios Yannis ve Panaya Kiliseleri, incecik kumlu mavi bayraklı cennet plajları, sahil boyu Ege’nin en leziz tatlarını sunan restoranları, doğal güzellikleri ve masmavi deniziyle cennetten bir köşeyi andırmaktadır.

Buraya gelmişken, taptaze otların, kekikli sepet peynirlerinin, Ayvalık zeytinlerinin, meyvenin, sebzenin en güzelini bulabileceğiniz bir şenlik alanına dönüşen cumartesi pazarını gezin. Kahvaltınızı, tadını özel unundan alan ve sosis, sucuk, kaşar, turşu gibi bol malzemeyle yapılan Ayvalık ve Cunda’ya özel Ayvalık tostuyla yapın.

Türkiye’nin en büyük tabiat parkı olan Ayvalık Adaları Tabiat Parkı'ndaki 10’ar kilometrelik parkurlarda yürüyün veya bisiklete binin. Ada Camping’de Midilli Adası’na karşı, Patriça, Ortunç plajlarında ve Çataltepe’de denize girin.

Cunda sahilindeki mekanlardan birine oturup soğuk bir şeyler için ve mis gibi deniz kokusunu içinize çekin. Rüzgarla birlikte hissedeceğiniz huzura değer! İçinde kırlangıçların yuva yaptığı, vitraylı camlarıyla farklı bir yapı olan meşhur Taş Kahve’de Türk kahvesi molası verin.

Tekneyle, 22 adadan oluşan Ayvalık Takımadalarını keşfe çıkın, Güvercin ve Tımarhane Adalarını gezin. Meyhanelerin önünde dolanan Cunda kedilerini, sahilde uzanan köpeklerini fotoğraflayın. Güzel Cunda Sahilinde yürürken dondurmacılardan sakızlı dondurma ve lokma, tezgâhlardan buzlu badem alın. Şirin dükkânlardan, el yapımı bebekler, yel değirmeni bibloları, oyalı yazmalar; hediyelik eşyalar alın.


Cunda Adası’nda Yeme-İçme


1. Vino Şarap Evi

2. Cunda Taş Fırını

3. Karadeniz Pastanesi

4. Son Vapur

5. Bay Nihat Restoran

6. Deniz Restoran

7. Teo’s Restoran

8. Lal Girit Mutfağı

9. Adamis Zeytinyağlı Ev Yemekleri

10. Pizza Uno

11. Ayna Cunda

12. L’arancia Cunda

13. Tria Cunda – Papazın Evi

14. Adap Çorbacısı

15. Dondurmacı Cemal

16. Lokma İmparatoru

17. Cilveli Cafe Bar

18. Cielo Bistro Bar

19. Orman Kokteyl Bar

20. Luna Kokteyl Bar


Cunda Adası’nda mutlaka görmeniz gereken yerler;


· Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı

· Cunda Yel Değirmeni

· Rahmi Koç Müzesi

· Taş Kahve

· Anelemmatik Güneş Saati

· Cunda Tarihi Pazar
3- Şeytan Sofrası


Ayvalık’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Şeytan Sofrası’ dır. Şeytan Sofrası’ nın en büyük özelliği tabii ki gün batımını buradan izlemenin insanda yarattığı harika duygular. Hatta bize göre Türkiye’de gün batımının en güzel izlendiği yerlerden biri burası. Gökyüzü alaca kırmızı bir renge bürünüyor akşam olurken, denize kızıl gölgeler düşüyor. Bizce burada güneş batmıyor, burada güneş denizle cilveleşiyor adeta. En sonunda güneşin güzelliğine dayanamayan deniz onu göğsüne saklıyor.

Hem hikayesi hem de muhteşem manzarası ile insanları büyüleyen Şeytan Sofrası, gün doğumu ve gün batımını izlemek için mükemmel bir yer. Günbatımı saatlerinde biraz kalabalık oluyor, o yüzden biraz daha erken gidip yer tutmakta fayda var. Tepeye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara karşılayacak; sonsuza kadar uzanan bir deniz ve karşınızda irili ufaklı bir sürü ada…

Bu tepe, eski bir lav birikintisinden oluşmuş ve yuvarlak bir görüntüsü olduğu için sofraya benzetilmiş. Buraya gelenlerin ziyaret etmeden geçemediği yer ise şeytanın ayak izi şeklindeki çukur. Bu çukur tepenin en ucunda bulunuyor ve demir parmaklıklarla çevrili. Çok rüzgârlı olan bu noktada insanlar bu çukura para atarak dilek diliyor ve demirlere kırmızı kurdeleler bağlıyor.

Bu çukurun insanlar tarafından merak uyandıran mitolojik bir hikayesi var; Bu hikâyeye göre; Zeus'un İda adındaki süt annesi, şeytanın Zeus'a zarar vereceğini düşünür ve bundan korkarak şeytanı kovar. Bu şeytanın 3 ayaklı olduğuna inanılır. Kaçarken bıraktığı ayak izlerinden birinin Şeytan Sofrası’nda olduğuna inanılır. Diğerleri ise İda dağlarının eteğinde ve Midilli Adası’ndadır.